Nerespectarea regulilor antiincendiare în urma exploatării sobei de încălzit a mai făcut o victimă într-o casă de locuit din satul Parcova raionul Edineț. Cazul a avut loc în după amiaza zilei de 26 ianuarie 2025. Apelul la Serviciul 112 a fost recepționat la ora 12:20.
Ieri, 23 ianuarie 2025, Inspectoratul General pentru Situații de Urgență a organizat ședința anuală de bilanț, în cadrul Centrului Republican de Instruire din localitatea Răzeni, raionul Ialoveni.
În noapte de 24 ianuarie 2025, pompierii din orașul Cahul au fost solicitați la lichidarea flăcărilor care au cuprins o mașină. Cazul a avut loc în orașul Cahul, pe strada Tineretului 27.
Pompierii din nordul țării au evacuat 13 persoane care riscau să se intoxice cu fum în urma unui incendiu. Cazul a avut loc în noaptea de 22 ianuarie, într-un bloc locativ cu 9 nivele din strada Suceava 15/A municipiul Bălți.
Astăzi, 21 ianuarie 2025 Inspectoratul General pentru Situații de Urgență al Ministerului Afacerilor Interne a inaugurat la Dondușeni, o nouă remiză de salvatori și pompieri independent energetică.
Încălcarea regulilor de apărare împotriva incendiilor la utilizarea sobei de încălzit a dus la intoxicația cu monoxid de carbon a trei copii în vârstă de 12, 8 și 4 ani.
În după-amiaza zilei de 20 ianuarie 2025, pompierii IGSU au intervenit conform nivelului sporit de intervenție pentru lichidarea unui incendiu izbucnit în municipiul Chișinău, pe strada Tudor Vladimirescu 70/B.
Pe data de 21 ianuarie 2025, la ora 11:00, IGSU va inaugura la Dondușeni prima unitate de salvatori și pompieri independentă energetic. Evenimentul va avea loc în orașul Dondușeni, strada Păcii 1/3.
Încălcarea regulilor de exploatare a surselor de încălzit a făcut o victimă. Cazul a fost înregistrat în după amiaza zilei de 19 ianuarie 2025, într-o casă de locuit din satul Pohrebeni raionul Orhei. Apelul la Serviciul 112 a fost recepționat la ora 12:23.