Inspectoratul General pentru Situații de Urgență atenționează cetățenii că în zilele următoare, ca urmare a scăderii temperaturii aerului, procesul de formare a podului de gheață pe suprafața bazinelor acvatice va continua.
Nerespectarea regulilor de securitate la exploatarea sobei de încălzit a dus la intoxicarea cu monoxid de carbon a unui bărbat în vârstă de 85 de ani. Cazul a avut loc în după amiaza zilei de 05 februarie 2025 într-o gospodărie din localitatea Pleșeni, raionul Cantemir.
Încălcarea regulilor de exploatare a surselor de încălzit a provocat izbucnirea unui incendiu soldat cu o victimă. Cazul a fost înregistrat în dimineața zilei de 04 februarie 2025, într-o casă de locuit din satul Rujnița, raionul Ocnița.
Nerespectarea regulilor de siguranță la exploatarea instalațiilor de încălzit, a dus la intoxicarea cu monoxid de carbon a trei persoane, inclusiv un minor. Cazul a fost înregistrat în după amiaza zilei de 03 februarie 2025 într-o locuință de pe strada Budjac nr.
Conform datelor Serviciului Hidrometeorologic de Stat, având în vedere prognoza meteorologică privind scăderea temperaturii aerului, în perioada 04 - 10 februarie, pe râurile mici și pe unele lacuri din țară va avea loc apariția formațiunilor de gheață – gheață la maluri și pod
În după amiaza zilei de 30 ianuarie 2025 pompierii au fost solicitați la lichidarea unui incendiu izbucnit într-o casă de locuit din satul Step-Soci, raionul Orhei. Apelul la Serviciul 112 a fost recepționat la ora 17:21.
Conducerea Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, reprezentată de șeful adjunct, colonel Aleco Sandu în comun cu reprezentanții Agenției Geodezie, Cartografie și Cadastru (AGCC) participă la evenimentul internațional „Valorificarea pro
Astăzi 29 ianuarie conducerea IGSU reprezentată de șeful instituției colonel Alexandru Oprea a avut o întrevedere cu șefa misiunii Organizației Internaționale pentru Migrațiune în Moldova doamna Ruiez De Azua Ester.
Doi salvatori din cadrul Direcției Regionale de Căutare-Salvare nr.2 a IGSU din municipiul Bălți au trecut în rezervă după ce și-au dedicat peste 23 de ani intervențiilor la lichidarea incendiilor și misiunilor de salvare a vieților omenești.