Pe data de 21 ianuarie 2025, la ora 11:00, IGSU va inaugura la Dondușeni prima unitate de salvatori și pompieri independentă energetic. Evenimentul va avea loc în orașul Dondușeni, strada Păcii 1/3.
La ceremonie va participa Președintele Republicii Moldova, doamna Maia Sandu, conducerea MAI, conducerea IGSU, oficiali ai Ambasadei SUA și reprezentanți ai administrației și autorităților publice locale.
După ceremonia oficială, pe teritoriul remizei va avea loc un exercițiu demonstrativ cu prezentarea autospecialei tip punct comandă mobil.
La eveniment sunt invitați reprezentanții mass-media.





