Inspectoratul General pentru Situații de Urgență atenționează oamenii despre riscurile la care pot fi supuși în cazul aflării pe gheața subțire a bazinelor acvatice.
Prima intervenție a avut loc în raionul Ștefan Vodă, în după-amiaza zilei de 14 ianuarie 2025. Apelul la Serviciul 112 a fost recepționat la ora 14:02.
Încălcarea regulilor de apărare împotriva incendiilor la utilizarea surselor de încălzit a dus la intoxicația cu monoxid de carbon a șase persoane, printre care cinci minori iar o altă persoană a decedat în incendiu.
Recent, 45 de copii au pășit pragul sălii educaționale în domeniul prevenirii incendiilor și siguranței la domiciliu din cadrul Direcției Situații Excepționale a municipiului Bălți.
Salvatorii IGSU au salvat un băiat în vârstă de 7 ani, care se afla în pericol de înec pe apa unui bazin acvatic din orașul Ungheni. Cazul a avut loc în după amiaza zilei de 11 ianuarie 2025, către ora 16:50.
Din cauza nerespectării regulilor de exploatare a sobei un bărbat a primit arsuri de gradul II și III în urma unui incendiu produs într-o construcție auxiliară din satul Mărăndeni raionul Fălești.