Începînd cu unu martie curent, pompierii au intervenit la stingerea focarelor de vegetaţie uscată. Acestea au fost înregistrate în raioanele Rezina şi Străşeni, iar unul chiar în această după-amiază, în oraşul Bălţi. Aici, în lunca Răutului a ars stuf, pe o suprafaţă de aproximativ două ha.