În perioada 19–20 iunie 2025, reprezentanții Inspectoratului General pentru Situații de Urgență au participat la o Conferință Științifică Internațională sub genericul „Tehnologii și metode inovatoare pentru prevenirea, atenuarea și monitorizarea incendiilor de vegetație legate