Cei zece salvatori din cadrul Detaşamentului căutare-salvare numărul 1 au fost aleşi EROII ANULUI în cadrul Galei „Zece pentru Moldova”, la Publika TV. Pe 18 decembrie 2012, cînd unele localităţi din nordul ţării erau paralizate din cauza zăpezii, salvatorii, au parcurs prin nămeţi opt kilometri. Se îndreptau spre Maramonovca, raionul Drochia, pentru a salva două persoane, care erau la un pas de a-şi pierde viaţa.
Vocaţia salvatorului şi dorinţa de a salva vieţi, cu preţul de a şi-o pune în pericol pe cea proprie, i-a făcut să se mobilizeze şi să ducă pe braţe, în timp record cei doi oameni spre ambulanţă. Premiul “Eroii anului”, este pentru toţi salvatorii din Republika Moldova, care în ciuda greutăţilor, vor merge prin foc, ape şi zăpezi pentru a fi alături de cei care le este mai greu şi vor da a doua şansă vieţii.





