Avertizarea hidrologică de cod galben, emisă de Serviciul Hidrometeorologic de Stat, se menține în vigoare pînă pe 20 februarie curent. Gheaţa va fi fragilă și spongioasă. În context, Serviciul Protecției Civile și Situațiilor Excepționale, avertizează toți cetățenii, că ieșirea pe gheață prezintă un real pericol. Salvatorii amintesc despre pericolul dat și pescarilor. Stratul de gheață se poate prăbuşi, iar găurile lăsate reprezintă o ameninţare în plus pentru viaţă. Este interzisă deplasarea în grup, presiunea fiind mai mare şi verificarea stratului cu piciorul. Minorii trebuie să aibă parte de o monitorizare riguroasă, pentru a nu cădea pradă situațiilor excepționale. Pentru a fi evitate aceste cazuri, trebuie luate toate măsurile de siguranţă. Dacă sunt observate crăpături, e nevoie să fie păstrat calmul, fără a fi făcute mişcări bruşte. Cel care vine în ajutorul sinistratului, să acţioneze prompt, dar cu atenţie. În timp util, să alerteze salvatorii la numărul de telefon 901.





