Tragedia s-a întîmplat în ziua de ieri, 28 ianuarie, în satul Jeloboc, raionul Orhei. Incendiul a izbucnit într-o odaie a unei case de locuit, unde a ars un televizor. Tot în acea odaie, plină de fum, de către mamă au fost găsite corpurile neînsufleţite a două fete de nouă luni şi patru ani, care au fost lăsate fără supraveghere. Potrivit informaţiei operative, minorii s-ar fi intoxicat cu produse ale arderii, emanate în urma incendiului, fără semne de carbonizare. Incendiul a fost lichidat de către un vecin. Inspectorii supravegherii de stat a măsurilor împotriva incendiilor, urmează să stabilească circumstanţele şi cauza izbucnirii acestuia, una prealabilă fiind încălcarea regulilor de apărare împotriva incendiilor la exploatarea echipamentului electric.
Serviciul Protecţiei Civile şi Situaţiilor Excepţionale avertizează repetat cetăţenii să dea dovadă de prudenţă maximă şi să respecte regulile antiincendiare. Este interzisă folosirea instalaţiilor defecte sau improvizate, care cu uşurinţă pot declanşa incendii cu urmări fatale. Atenţionăm părinţii şi cei care au în grijă minori, venind cu rugămintea de a nu-i lăsa singuri în casă, mai ales dacă în încăperea în care stau, există eventuale pericole. Aceştia, vulnerabili fiind, nu pot face faţă situaţiilor de criză şi cad pradă tragediilor.





