Astăzi, un grup de şapte tineri pompieri-salvatori, selectat şi organizat de către Serviciului Protecţiei Civile şi Situaţiilor Excepţionale, pleacă la invitaţia Ministerului situaţiilor excepţionale al Federaţiei Ruse, pentru a participa la primul Campionat internaţional al tinerilor pompieri-salvatori, cu genericul „Şcoala securităţii”. Campionatul se va desfăşura în perioada 15-22 august, în cadrul complexului sanatorial „Solnicinoe”, din oraşul Zvenigord, Federaţia Rusă, unde vor participa echipe de tineri din mai multe ţări. În cadrul campionatului, vor fi desfăşurate mai multe concursuri, unde şi echipa ţării noastre va avea posibilitatea să demonstreze cunoştinţele teoretice, dar şi deprinderile practice, din domeniul bazelor securităţii vieţii. Acest campionat constituie o oportunitate pentru tînăra generaţie de a-şi extinde orizonturile în sfera securităţii vieţii. Cooperarea cu alte echipe va avea ca ţintă popularizarea princiipiilor unei vieţi sigure, în scopul formării deprinderilor de evitare şi acţionare în caz de situaţii excepţionale. Echipa tinerilor pompieri-salvatori din cadrul Serviciului Protecţiei Civile şi Situaţiilor Excepţionale a participat consecutiv mai mulţi ani la Campionatul internaţional al Tinerilor pompieri-salvatori, organizat în Republica Belarus, unde a obţinut rezultate de invidiat. Serviciului Protecţiei Civile şi Situaţiilor Excepţionale încurajează tînără generaţie cu spirit civic, de a fi parte a echipei tinerilor pompieri-salvatori, în scopul popularizării profesiei de salvator şi pompier şi formării unei atitudini responsabile în vederea securităţii personale şi colective.





