În ultimele 24 de ore, în bazinele acvatice din ţară, şi-au pierdut viaţa trei persoane, dintre care doi copii. Cei doi, au mers la scăldat la un iaz din localitatea Clocuşna, raionul Ocniţa. Fiind neînsoţiţi de nimeni, au mers la adîncime şi nu au mai putut fi salvaţi. Cea de-a treia persoană este un bărbat de 29 de ani din oraşul Soroca, care a mers la scăldat şi nu s-a mai întors. Serviciul Protecţiei Civile şi Situaţiilor Excepţionale atenţionează repetat cetăţenii să ţină cont de normele de comportament pe apă pentru a evita cazurile de înec. Să evite bazinele acvatice adînci şi consumarea băuturilor alcoolice înainte de a intra în apă. O atenţie maximă să fie acordată copiilor. Să nu fie lăsaţi nesupravegheaţi cînd merg la bazinele acvatice, pentru a evita tragediile. În acelaşi context, angajaţii staţiilor de salvare ale bazinelor acvatice din Chişinău, au salvat ieri, din apă şapte persoane, dintre care doi copii. Mai mult, cei care au avut nevoie, li s-a acordat primul ajutor medical. Pe parcursul întregii săptămîni, au fost desfăşurate razii de noapte, de către angajaţii Serviciului Protecţiei Civile, pentru a preîntîmpina cazurile de înec. Pe parcursul săptămînii, pe plaje, cetăţenii vor fi atenţionaţi despre acelaşi pericol, întrucît scăldatul este în top în aceste zile toride.





