Pe data de 09 februarie, în jurul orei 16:00, s-a produs incendiu într-un apartament de la primul etaj a unui bloc locativ de pe str. Grădinilor, municipiul Chişinău.
La faţa locului s-au deplasat efectivele gărzilor Detaşamentului salvatori şi pompieri Centru, Postului salvatori şi pompieri Rîşcani şi a Centrului republican de intervenţie operativă, care în timp de o oră au lichidat incendiul, fără ca acesta să se răspîndească în apartamentele alăturate. Datorită pompierilor, de la etajul superior, a fost salvată viaţa a două persoane, un bărbat şi o femeie, cu vîrstele cuprinse între 71 şi 72 de ani, care se intoxicase cu monoxid de carbon şi nu aveau puteri pentru a ieşi afară.
Un alt incendiu a izbucnit în dimineaţa zilei de astăzi, în jurul orei 08:10 min., într-o casă părăsită de pe strada Alexandru cel Bun din capitală. Şi de această dată, datorită intervenţiei operative a pompierilor, au fost salvate din incendiu două persoane, doi boschetari cu vîrstele de 34 şi 50 de ani, care se adăposteau în această casă. Cauza ce a condus la producerea incendiului a fost imprudenţa în timpul fumatului, adică o ţigară nestinsă era să le coste viaţa.
Recomandarea Serviciului Protecţiei Civile şi Situaţiilor Excepţionale este de a nu ignora regulile de apărare împotriva incendiilor şi de a fi cît mai responsabili, pentru a evita producerea tragediilor.





