În perioada 9 – 11 octombrie 2012, Serviciul Protecţiei Civile şi Situaţiilor Excepţionale desfăşoară campionatul în memoria salvatorilor şi pompierilor căzuţi la datorie. Anul acesta va demara a 17 ediţie a campionatului, unde vor participa 17 echipe din cadrul subdiviziunilor Serviciului.