Pe 27 mai 2025, ora 15:00, la sediul Detașamentului salvatori și pompieri Botanica al IGSU de pe strada Poamei, 21 din municipiul Chișinău va avea loc o activitate de prezentare a autospecialelor și echipamentelor de intervenție recepționate din partea Guvernului Japoniei.
În cadrul evenimentului vor fi expuse autospecialele livrate în cadrul Proiectului moldo-japonez „Îmbunătățirea echipamentelor de prevenire a incendiilor”, implementat cu sprijinul Agenției Japoneze de Cooperare Internațională (JICA).
La activitatea de prezentare vor participa Ministrul afacerilor interne, doamna Daniella Misail-Nichitin, Președintele Agenției Japoneze de Cooperare Internațională, domnul Akihiko Tanaka, delegația JICA, dar și conducerea IGSU, reprezentată de colonel Alexandru Oprea.
După partea oficială pompierii vor desfășura un exercițiu demonstrativ utilizând tehnica modernă de intervenție recepționată de Republica Moldova la data de 05 aprilie 2025.
La eveniment sunt invitați reprezentanții mass-media.





