În ultimele 24 de ore, pe teritoriul ţării, au fost înregistrate nouă incendii, în care două persoane şi-au pierdut viaţa. În satul Corbu, raionul Donduşeni, un bărbat de 69 de ani, a murit după ce incendiul a izbucnit în odaia în care era. Un alt incendiu a luat viaţa unui bărbat de 38 de ani din satul Hogineşti, raionul Călăraşi. Aici, flăcările au distrus şi bunurile materiale din două camere. Inspectorii supravegherii de stat a măsurilor împotriva incendiilor urmează să stabilească circumstanţele şi cauza producerii acestuia, una prealabilă fiind nerespectarea regulilor antiincendiare la exploatarea sobei de încălzit.
Serviciul Protecţiei Civile şi Situaţiilor Excepţionale atenţionează repetat despre necesitatea respectării măsurilor antiincendiare pentru perioada sezonului rece. În această perioadă, creşte pericolul izbucnirii incendiilor, cauzate de utilizarea sobelor şi aparatelor electrice de încălzit defecte sau improvizate. Pompierii recomandă verificarea sobelor şi coşurilor de fum. Combustibilul folosit să fie destinat doar pentru încălzirea sobelor, în acelaşi timp e util să fie evitată suprasolicitarea şi supraîncălzirea acestora. Uşa sobei trebuie să fie ţinută închisă, iar placa metalică prezentă. Atenţie maximă faţă de copii şi bătrîni, întrucît de cele mai multe ori, aceştia devin victime ale incendiilor.
În caz de situaţii de urgenţă, apelaţi Serviciul 901.





