Odată cu temperaturile scăzute de afară, creşte şi probabilitatea izbucnirii incendiilor şi intoxicării cu monoxid de carbon. Începând de astăzi, angajaţii Serviciului Protecţiei Civile şi Situaţiilor Excepţionale, dau start Campaniei de informare întru prevenirea situaţiilor excepţionale caracteristice sezonului rece. Verificările inopinate ţintesc populaţia care deţin sobe de încălzit. Pompierii vor atenţiona despre normele corecte ale exploatării sobelor şi despre regulile care necesită a fi respectate pentru a evita urmările fatale. Populaţia va fi strict atenţionată despre prioritatea curăţării coşurilor de fum şi întreţinerea căilor de ventilare. Atenţionările vor ţine şi de neadmiterea supraîncălcării şi supraîncălzirii sobelor, lăsarea materialelor combustibile lîngă sursele de căldură şi depozitarea materialelor inflamabile în apropierea coşurilor de fum. Controalele inopinate vor duce la ridicarea conştiinţei populaţiei şi la evitarea incendiilor cu cazuri de deces din sectorul locativ.





