Pompierii atenţionează că neatenţia la utilizarea focului poate duce la izbucnirea incendiilor cu urmări fatale. În ultimele 24 de ore în ţară s-au produs 6 incendii, din nefericire în unul din ele o persoană şi-a pierdut viaţa. Tragedia a avut loc într-o gospodărie din localitatea Satul Nou, raionul Cimişlia. Un bărbat de 58 de ani nu a supravieţuit incendiului, după ce a uitat să-şi stingă ţigara. Focul a mistuit bunurile materiale din interiorul încăperii, iar proprietarul a fost găsit mort în propria locuinţă. Cercetările preliminare au arătat că incendiul a izbucnit din cauza unei ţigări nestinse.
Serviciul Protecţiei Civile şi Situaţiilor Excepţionale atenţionează populaţia să fie mai prudentă la folosirea focului, să nu lase sursele de aprindere nesupravegheate, deoarece o simplă scânteie poate genera incendii de proporţii. De la începutul anului curent în republică s-au produs 1551 incendii în care au decedat 97 persoane, inclusiv 5 copii.





