Pînă pe cinci ianuarie, curent, este emisă avertizare hidrologică. Temperaturile medii zilnice vor creşte, iar gheaţa de pe suprafaţa bazinelor acvatice riscă să se topească. Fragilă şi îmbibată cu apă, gheaţa va reprezenta un real pericol atît pentru minori cît şi pentru adulţi. În acest context, Serviciul Protecţiei Civile şi Situaţiilor Excepţionale avertizează adulţii, amatori de pescuit la copcă să nu-şi pună viaţa în pericol, prăbuşindu-se sub gheaţă. Atenţionările îi vizează şi pe părinţi sau cei care au în grija minori. Copiii trebuie supravegheaţi pentru a nu merge la joacă pe gheaţa rîurilor şi lacurilor, pentru a nu cădea pradă gheţii. Dacă totuşi se întîmplă astfel de situaţii şi gheaţa s-a prăbuşit sub greutatea corpului, este foarte important ca să fie păstrat calmul şi să se ceară ajutor. E bine de ştiut că gheaţa este mult mai subţire la mijlocul lacurilor decît la margini, precum şi sub stratul de zăpadă. Tot periculoase sînt şi găurile lăsate de pescari. Pentru a fi evitate astfel de cazuri, e nevoie să fie luate toate măsurile de siguranţă. În sezonul rece al anului trecut, pradă gheţii au căzut 17 persoane, dintre care 3 minori. Tot în această perioadă, 28 persoane, dintre care 6 minori au fost salvaţi de sub gheaţă.





