În dimineaţa zilei de astăzi, la ora 04:00, efectivele Detaşamentelor salvare-deblocare nr. 1 şi nr. 2, precum şi Punctul de comandă mobil a Serviciului Protecţiei Civile şi Situaţiilor Excepţionale, au fost ridicate pe „Alarmă” şi aduse în grad de pregătire „Situaţie Excepţională”.
Conform legendei, a fost simulat un seism de 8 grade pe scara Richter, cu două reprize, avînd durata totală de 52 secunde. În rezultatul cutremurului, care a avut loc în munţii Vrancea, la o distanţă de 125 km de Republica Moldova, cea mai gravă situaţie s-a creat în localitatea Bravicea, raionul Călăraşi. Aici au fost raportate persoane decedate, rănite şi mii de sinistraţi.
La faţa locului s-au deplasat echipele cu tehnica şi echipamentul din dotare, fiind antrenate 170 de persoane şi 50 unităţi de tehnică. S-a desfăşurat şi o tabără de cîmp cu organizarea autonomă a activităţii şi serviciului diurn.
Acest exerciţiu este organizat cu scopul de a fi verificată starea de pregătire atît a tehnicii de intervenţie, cît şi a efectivului, privind intervenţia în caz de pericol sau declanşare a situaţiilor excepţionale, care este efectuată minuţios de către conducerea Serviciului.




