Tragedia s-a întîmplat în jurul orei 17.00, în satul Cotiujenii Mici, raionul Sîngerei. Aici se desfăşurau lucrări de curăţare a unei fîntîni de aproximativ 20 de metri, cu ajutorul unei motopompe. În urma gazului degajat de motopompa care functiona, persoana aflată în fîntînă, nu a mai dat semne de viaţă. Alarmaţi, cei din afară au hotărît să vină în ajutor şi astfel încă trei persoane s-au intoxicat, consecutiv. Două persoane au fost extrase imediat de către cei care se aflau în nemijlocita apropiere a fîntînii, iar în salvarea celorlalte două, a fost nevoie de intervenţia salvatorilor. Salvatorii din raionul Sîngerei au intervenit, au desfăşurat lucrările de pompare a apei şi au extras la suprafaţă corpurile neînsufleţite. Serviciul Protectiei Civile si Situaţiilor Excepţionale atenţionează cetăţenii să dea dovadă de maximă prudenţă în desfăşurarea unor astfel de lucrări şi să ceră ajutor echipelor specializate, pentru a evita producerea tragediilor. În caz de situaţii excepţionale, să apeleze prompt Serviciul 901.





