În ultimele 24 de ore s-au produs 8 incendii, în care şi-au pierdut viaţa 4 persoane. Doi bărbaţi, cu vîrstele de 56 şi 60 de ani, din satul Roşieticii Vechi, raionul Floreşti şi din oraşul Cantemir, au decedat în incendii izbucnite din cauza încălcării regulilor de apărare împotriva incendiilor la exploatarea sobelor. Ceilalţi doi bărbaţi, de 38 şi 46 de ani, locatari ai satului Slobozia din raionul Stefan Vodă, au murit din cauza imprudenţei în timpul fumatului.
Pe parcursul anului 2010 şi-au pierdut viaţa în incendii 162 de persoane, dintre care 83 de persoane au decedat din cauza imprudenţei în timpul fumatului, iar 39 din cauza încălcării regulilor de apărare împotriva incendiilor la exploatarea sobelor.
Luînd în consideraţie că majoritatea cazurilor de deces rezultă din neglijenţa şi iresponsabilitatea persoanelor, Serviciul Protecţiei Civile şi Situaţiilor Excepţionale reaminteşte necesitatea respectării regulile antiincendiare şi recomandă de a evita fumatul în locuinţe şi de a nu folosi sobele de încălzit defecte. Totodată, avertizează că anume încălcarea acestor reguli simple conduc la izbucnirea incendiilor cu urmări fatale.





