Astăzi, în incinta Serviciului Protecţiei Civile şi Situaţiilor Excepţionale, 24 de participanţi la conflictul armat de pe Nistru, au fost menţionaţi de către şeful Servicului, domnul Mihail Harabagiu. După mesajul adresat celor prezenţi, li s-a înmînat medalia “Crucea comemorativă. Participant la acţiunile de luptă pentru apărarea integrităţii şi independenţei Republicii Moldova (1991- 1992)”.
Ceilalţi 56 de participanţi ai conflictului armat, angajaţi ai Serviciului Protecţiei Civile şi Situaţiilor Excepţionale, au primit medalia în cadrul Secţiilor administrativ- militare locale.
Medaliile au fost înmînate cu ocazia comemorării a 20 de ani de la începutul acţiunilor de luptă pentru apărarea integrităţii şi independenţei Republicii Moldova.
Prin flăcările conflictului armat din primăvara-vara anului 1992 au avut să treacă cu onoare şi bărbăţie 4 325 de angajaţi MAI, iar 89 dintre ei au rămas pentru vecie pe câmpurile de luptă.





