Ieri, la ora 17.16, pompierii din Orhei au fost alertaţi pentru a interveni pe traseul (M2) Rezina-Orhei-Călăraşi. Acolo, un autocamion TIR de model „MAN” a luat foc în timpul deplasării. La faţa locului au intervenit două autospeciale de intervenţie, pompierii luptînd cu flăcările mai bine de o oră. În urma incendiului a fost distrusă cabina autocamionului şi parţial interiorul remorcii. Şoferul nu a avut de suferit, el fiind cel care a apelat Serviciul 901. Circumstanţele şi cauza izbucnirii incendiului urmează să fie stabilite.





