Condiţiile de ger de afară, continuă să fie favorabile izbucnirii incendiilor. Astfel, pe parcursul a 24 de ore, pe teritoriul republicii, au fost înregistrate nouă incendii, în care două persoane şi-au pierdut viaţa. După stingerea incendiilor, pompierii, au depistat cadavrele a unui bărbat de 65 de ani, în casa acestuia de locuit din satul Coşniţa, raionul Dubăsari şi a altuia de 89 de ani din satul Mîndra, raionul Călăraşi.
Serviciul Protecţiei Civile şi Situaţiilor Excepţionale atenţionează cu stricteţe populaţia care utilizează la încălzirea locuinţelor sobe ori mijloace electrice de încălzire, să ia următoarele măsuri specifice de prevenire a incendiilor cu urmări fatale:
- evitaţi supraîncărcarea sobei cu combustibil solid şi supraîncălzirea acesteia;
- evitaţi uitilizarea lichidelor inflamabile la aprinderea focului;
- folosiţi soba numai cu uşiţa închisă;
- aşezaţi o tăviţă metalică în faţa sobei, în dreptul uşiţei;
- evitaţi aflarea în apropierea sobei sau pe aceasta a materialelor combustibile;
- stingeţi focul din sobă înainte de a părăsi locuinţa sau de a adormi;
- verificaţi integritatea aparatelor de încălzit electrice şi nu le suprasolicitaţi;
- decuplaţi aparatele de încălzit electrice înainte de a părăsi locuinţa sau înainte de somn;
- niciodată nu lăsaţi copiii nesupravegheaţi cu soba aprinsă ori aparatele de încălzit electrice în funcţiune.
Doar prin respectarea stricta a recomandarilor, ve-ţi putea beneficia de căldură în siguranţă, pe durata întregului sezon rece.
De la începutul anului, pe teritoriul republicii, s-au produs 328 incendii, în care au decedat 40 persoane, dintre care 3 copii.





