În dimineaţa zilei de astăzi, la ora 4.00, pompierii au fost alertaţi referitor la o nouă incendiere din satul Ivanovca, raionul Floreşti. De această dată, incendiul a izbucnit într-o clădire unde se afla biblioteca, sala de sport, sala de muncă şi cantina, toate acestea aparţinînd gimnaziului din sat. În teren au intervenit două autospeciale cu şase angajaţi ai Serviciului Protecţiei Civile şi Situaţiilor Excepţionale. După aproximativ 40 de minute, pompierii au localizat focul, reuşind să salveze sala de muncă. Inspectorii supravegherii de stat a măsurilor împotriva incendiilor, după lichidarea incendiului, vor cerceta circumstanţele şi cauzele izbucnirii incendiului, o cauză preliminară fiind incendierea intenţionată. Respectivul incendiu s-a produs, după ce în noaptea zilei de 21 mai, tot în satul Ivanovca, au fost înregistrate incendieri a şase gospodării. Serviciului Protecţiei Civile şi Situaţiilor Excepţionale a elaborat un demers, în adresa Comisariatului de poliţie Floreşti, prin care a fost solicitată intensificarea acţiunilor de cercetare pe acest caz. Organele de drept continuă lucrările de investigaţie şi urmează să stabilească dacă există legătură cauzală dintre acest incendiu şi cel produse în noaptea de 21 mai 2012.





