În dimineaţa zilei de astăzi a avut loc o deflagraţie într-o casă de locuit din Întovărăşirea Pomicolă „Orion” din localitatea Sîngera. În urma acesteia a fost deteriorat acoperişul şi pereţii casei, iar stăpînul în vîrstă de 55 de ani a primit arsuri de gradul I şi II pe braţe şi faţă. Cel mai probabil explozia a avut loc în urma scurgerii de gaze dintr-o butelie de tip propan-butan. Butelia a fost unită prin intermediul unui furtun la un aragaz, ce servea ca mijloc de încălzire.
Specialiştii din cadrul Serviciului Protecţiei Civile şi Situaţiilor Excepţionale şi Serviciul Intervenţie Gaze urmează să elucideze circumstanţele producerii acestei deflagraţii.
În acest context Serviciul salvatori şi pompieri vine în atenţia populaţiei cu rugămintea de a respecta regulile de exploatare a instalaţiilor de gaze, de a instala sisteme de ventilare şi de a evita fumatul în locuinţe.





