Doi oameni nu au mai supravieţuit, după ce au mers ieri la scăldat. Primul care şi-a pierdut viaţa, a fost un băiat de 16 ani din localitatea Zaim, raionul Căuşeni. Tînărul a intrat în apă, iar după scurt timp, prietenii acestuia nu l-au mai văzut. Angajaţii Serviciului Protecţiei Civile şi Situaţiilor Excepţionale au fost sesizaţi şi au iniţiat imediat căutările. Corpul neînsufleţit al minorului a fost găsit şi scos la mal. O altă tragedie sa produs în apropierea oraşului Căinari. Un bărbat de 62 de ani a plecat la pescuit, dar nu s-a mai întors. Martorii au văzut cum acesta a intrat în apă după undiţă, dar nu a mai ieşit. Serviciul Protecţiei Civile şi Situaţiilor Excepţionale atenţionează poulaţia să evite scăldatul în spaţiile neamenajate, iar părinţii sînt avertizaţi că nesupravegherea minorilor se poate finaliza tragic.





