Pe parcursul ultimelor 24 ore în Republica Moldova au avut loc 6 incendii, din fericire în unul din ele pompierii au reuşit să salveze două persoane.
Tragedia avea să se producă într-o familie din municipiul Bălţi. Focul a distrus aproximativ 90% din acoperiş şi bunurile materiale din interiorul locuinţei. Ajunşi la faţa locului echipa de intervenţie a Detaşamentului salvare deblocare nr.2 a reuşit operativ să scoată din casa cuprinsă de flăcări două persoane, proprietarul de 77 de ani şi soţia acestuia de 74 de ani.
Inspectorii supravegherii de stat a măsurilor contra incendiilor urmează să stabilească toate circumstanţele şi cauza producerii incendiului.
O altă tragedie, era cît pe ce să se întîmple în raionul Ungheni, satul Cioropcani. Din cauza încălcării regulilor de exploatre a sobei, doi copii de 8 şi 7 ani şi mama acestora de 26 de ani au fost internaţi în spitalul raional cu intoxicaţii de la monoxidul de carbon emanat de sobă.
De la începutul anului în ţară au avut loc 486 incendii în care şi-au pierdut viaţa 53 de persoane dintre care 3 copii.
Serviciul Protecţiei Civile şi Situaţiilor Excepţionale atenţionează populaţia că încălcarea regulilor antiincendiare în cele mai dese cazuri duce la producerea incendiilor cu urmări fatale.





