Tragedia s-a produs astăzi, în jurul orei 11.00, într- o familie cu cinci copii din satul Selişte, raionul Nisporeni. Trei micuţi cu vîrsta de 2, 3 şi 5 ani, au fost lăsaţi de către părinţi în grija surorii lor de 15 ani. Aceasta a făcut focul în sobă, după care a mers la fîntîna din apropierea casei, lasîndu-i pe micuţi singuri.
Întorcîndu- se după un timp, fata a văzut casa cuprinsă de flăcări. Intrînd în casă, a putut să- şi salveze doar sora de doi ani. După lichidarea incendiului, pompierii au găsit sub pat corpurile carbonizate ale copiilor de trei şi cinci ani, o fetiţă şi un băieţel, îmbrăţişaţi.
La faţa locului s-a deplasat şi Laboratorul experimental antiincendiar pentru cercetarea circumstanţelor producerii incendiilor şi cauza declanşării acestuia.
Serviciul Protecţiei Civile şi Situaţiilor Excepţionale vine în atenţia părinţilor cu rugămintea de a nu-şi lăsa copiii în casă fără supraveghere, îndeosebi cînd arde focul în sobă.
Întorcîndu- se după un timp, fata a văzut casa cuprinsă de flăcări. Intrînd în casă, a putut să- şi salveze doar sora de doi ani. După lichidarea incendiului, pompierii au găsit sub pat corpurile carbonizate ale copiilor de trei şi cinci ani, o fetiţă şi un băieţel, îmbrăţişaţi.
La faţa locului s-a deplasat şi Laboratorul experimental antiincendiar pentru cercetarea circumstanţelor producerii incendiilor şi cauza declanşării acestuia.
Serviciul Protecţiei Civile şi Situaţiilor Excepţionale vine în atenţia părinţilor cu rugămintea de a nu-şi lăsa copiii în casă fără supraveghere, îndeosebi cînd arde focul în sobă.





