La data 08 februarie, în jurul orei 13:20 min., cîţiva cetăţeni, ignorînd informaţia cu privire la podurile de gheaţă fragile formate pe bazinele acvatice, s-au deplasat pe gheaţa lacului Ghidighici la o distanţă de aproximativ 150 m de la mal, unde au format găuri pentru a pescui. Din cauza stratului de gheaţă subţire, aceasta nu a suportat greutatea persoanelor, în urma cărui fapt 5 cetăţeni au căzut în apă. Trei dintre aceştea au fost salvaţi de către persoanele care se aflau în apropiere, iar alţii doi au rămas în apă.
La faţa locului imediat s-a deplasat echipa de salvatori a Detaşamentului salvare-deblocare nr.1 din mun. Chişinău, care i-au recuperat din apă pe ambii cetăţeni, însă o persoană a decedat.
Trei dintre scafandrieri s-au ales cu mîinile şi picioarele degerate, iar unul din ei a fost transportat de urgenţă la spital cu hipotermie.
Conform datelor operative, de la începutul acestui an, în apele bazinelor acvatice, s-au înecat 3 persoane. Din acest motiv venim din nou cu apelul faţă de populaţie de a se abţine de a merge pe gheaţa bazinelor acvatice, deoarece pe alocuri poate fi atît de subţire încît să nu reziste greutăţii omului.




