Detaşamentul pompieri şi salvatori sectorul Centru din cadrul Serviciul Protecţiei Civile şi Situaţiilor Excepţionale, a avut parte astăzi de oaspeţi speciali. Vizita a fost făcută de către elevii clasei a I-a din cadrul liceului teoretic „Mihai Viteazul”din Chişinău, în scopul familiarizării lor cu profesia de pompier şi salvator. Evenimentul a fost organizat în cadrul decadei „uşilor deschise” potrivit unei dispoziţii a Ministerului Afacerilor Interne, în scopul asigurării comunicării eficiente cu societatea civilă. În cadrul Detaşamentului pompieri şi salvatori sectorul Centru, copiilor le-au fost demonstrate autospecialele de intervenţie, tehnica din dotare, cum funcţionează un furtun de refulare, precum şi alte acţiuni care au servit drept curiozităţi pentru ei. Cei mici au avut şansa să se simtă salvatori pentru cîteva minute, improvizînd conducerea unei autospeciale şi mînuirea furtunului. Impresionaţi şi cu căşti de pompier, au ascultat ce presupune această meserie şi cum îi apelezi pe salvatori, dacă ai nevoie de ajutorul lor. În prag de vacanţa mare, copiilor li s-au spus drept atenţionări, unele reguli care trebuie respectate pentru a preîntîmpina situaţiile excepţionale, cu scopul ca acestea să fie transmise semenilor lor, dar şi celor maturi. Serviciul Protecţiei Civile şi Situaţiilor Excepţionale este receptiv vizavi de acţiuni de acest gen, încurajînd copiii prin astfel de evenimente, să îmbrăţişeze pe viitor meseria de salvator şi pompier.





