Incendiul este unul din cele mai violente moduri de manifestare a materiei cu urmări grave asupra omului, naturii şi societăţii. Oriunde el poate produce victime, distruge liniştea, armonia, confortul material şi psihologic a celor aflaţi în ipostaza confruntării cu un asemenea fenomen. Numeroase şi variate sunt cauzele şi împrejurările care duc la izbucnirea incendiilor pe tot parcursul anului, în deosebi în perioada rece.
Luînd în consideraţie că cele mai multe incendii soldate cu cazuri de deces sînt înregistrate în sectorul locativ, colaboratorii Serviciului Protecţiei Civile şi Situaţiilor Excepţionale lunar efectuiază controale inopinate în localităţile rurale.
Pompierii merg de la casă la casă pentru a atenţiona încă o dată că sobele defecte şi fumatul în propriile locuinţe duc la producerea tragediilor.
Ei şi-au propus să intensifice măsurile de profilaxie a incendiilor în fondul locativ, prioritar fiind persoanele cu vîrstă înaintată, singuratice şi cele de categorie vulnerabilă.
În rezultatul acestor controale, persoanele vor primi prescripţii cu reguli de apărare împotriva incendiilor, iar în locurile publice (primării, oficii poştale, bănci, magazine) vor fi instalate panouri informative cu reguli antiincendiare.
Controalele inopinate vor duce la ridicarea conştiinţei populaţiei şi la evitarea incendiilor cu cazuri de deces.
De la începutul anului 2011 în Republica Moldova s-au produs 295 de incendii în care şi-au pierdut viaţa 46 de persoane, dintre care un copil.





