Serviciul Protecţiei Civile şi Situaţiilor Excepţionale al Ministerului Afacerilor Interne vine să infirme informaţia prezentată de Agenţia multimedia de ştiri „Omega” referitor la reacţia din partea autorităţilor statului la inundaţiile, care au afectat Republica Moldova în vara anului 2010, şi face următoarele precizări.
În perioada 23 iunie 2010 – 14 august 2010 pe r. Prut au fost înregistrate 6 viituri consecutive, cauzate de precipitaţii abundente căzute în munţii Carpaţi din Ucraina. Spre exemplu, în 15 zile din iunie (16-30 iunie) au căzut aproape 6 norme lunare de precipitaţii (594%), iar în primele 2 săptămîni din iulie încă 4 norme lunare. Fără a face calcule matematice complexe, se poate de imaginat, că volumul de apă care în mod normal curge pe r. Prut timp de 5 luni în vara trecută urma să curgă în 30 de zile...dacă acest proces nu era să fie dirijat.
Nodul hidraulic Costeşti-Stînca, care reglează debitul de apă pe r. Prut nu este proprietatea exclusivă a Republicii Moldova. Această construcţie hidrotehnică este exploatată şi întreţinută în comun de Agenţia de Stat „Apele Moldovei” (Republica Moldova) şi Agenţia „Apele Române” (România). Toate deciziile cu privire la deschiderea/închiderea ecluzelor barajului sunt luate de o comisie moldo-română şi nicidecum nu în mod unilateral. Aceasta este condiţionat de relieful albiei rîului – în aval de baraj pînă la localităţile din r-nul Ungheni malul stîng (al Republicii Moldova) este mai înalt, iar malul drept (al României) este supus riscului de inundaţie; în continuarea cursului apei această situaţie se schimbă.
Inundarea localităţilor din r-nul Hînceşti a avut loc din cauză cedării unei porţiuni de dig de protecţie antiviitură în s. Nemţeni, formîndu-se un lacul artificial care acoperea parţial s. Nemţeni, s. Obileni, s. Sărăteni şi în totalitate s. Cotul Morii.
În paralel cu măsurile de intervenţie (evacuarea populaţiei şi bunurilor din casele aflate în pericol de inundaţie sau inundate, construcţia digurilor temporare etc.) au fost întreprinse activităţi tehnologice pentru evacuarea apei din lacul dat înapoi în r. Prut. Realizarea acestei măsuri a fost posibilă doar după ce nivelul apei în lacul artificial depăşea nivelul apei în r. Prut. Astfel, prin efectuarea a 3 rupturi controlate (una în digul de protecţie al r. Prut şi două în digul de protecţie al r. Nîrnova (afluent al r. Prut) - toate în regiunea postului de trecere al frontierei Leuşeni) a început evacuarea apei înapoi în r. Prut.
Pentru intervenţie la inundaţiile din vara anului 2010 au fost antrenate în total 32500 oameni/zile şi 4219 unităţi de tehnică/zile, fiind reprezentanţi ai structurilor de stat, administraţiei publice locale, populaţiei şi echipelor de salvatori de peste hotare – care au lucrat în ritm necontenit pentru a preveni la maxim eventualele consecinţe ale inundaţiilor.
Cu regret, două persoane din s. Nemţeni au decedat, deşi au fost prevenite şi somate să se evacueze în noaptea de 6 spre 7 iulie 2010.
În total în republică au fost evacuate 2659 de persoane, inclusiv 616 copii, care au fost asiguraţi cu cazare şi hrană pe întreaga perioadă de evacuare.
Afirmaţia, precum că inundaţiile au fost provocate în mod intenţionat în Republica Moldova pentru a salva or. Galaţi din România nu corespund adevărului dintr-un simplu motiv, că gura de vărsare a r. Prut în r. Dunărea este în aval de or. Galaţi şi de aceea r. Prut nu poate nicidecum influenţa nivelul apei în acest oraş.
Serviciul Protecţiei Civile şi Situaţiilor Excepţionale al Ministerului Afacerilor Interne îşi exprimă regretul pentru faptul, că informaţia a fost prezentată tendenţios de Agenţia multimedia de ştiri „Omega” şi interpretată în contextul campaniei electorale. În acelaşi timp, Serviciul îşi expune speranţă, că suferinţa sinistraţilor nu va servi niciodată doar un pretext pentru astfel de scopuri.




