Pe parcursul zilelor de 6 şi 7 septembrie 2011 au avut loc competiţiile poliatlon a scafandrierilor în lacul din apropierea localităţii Ghidighici.
Competiţiile sînt organizate în fiecare an şi la acestea participă peste 14 echipe din cadrul staţiilor de salvare pe apă din Republica Moldova.
Scopul acestui concurs este de a verifica nivelul de pregătire a salvamanilor. Competiţiile au avut 6 probe unde echipele şi-au prezentat abilităţile. În cadrul concursului au fost incluse următoarele etape: aruncarea colacului de salvare, înotul la distanţa de 100m, aruncarea funiei, înot la distanţa de 50m cu extragerea persoanei accidentate, ieşirea pe alarmă.
În urma competiţiilor trei echipe au reuşit să obţină performanţe înalte fiind clasate pe primele locuri. Locul I a fost ocupat de echipa de salvamani nr.4 a staţiei de salvare Ghidighici, locul II - staţia de salvare nr. 2 Sculeni şi locul III - staţia de salvare nr.1 Vadului lui Vodă.





