La semnalul „ALARMĂ” pompierii şi salvatorii zilnic intervin la stingerea incendiilor, lichidarea consecinţelor situaţiilor excepţionale, salvarea vieţilor omeneşti şi a bunurilor materiale.
Pregătirea fizică şi sportul, pentru cei ce şi-au ales în calitate de profesie lupta cu focul, au o importanţă deosebită, deoarece mereu ei sînt nevoiţi să suporte eforturi fizice şi psihologice considerabile, uneori şi maximale.
Sportul aplicativ are cea mai largă răspîndire în rîndul pompierilor şi salvatorilor, astfel încît, deja de 15 ani consecutiv, se desfăşoară Campionatul în memoria salvatorilor şi pompierilor căzuţi la datorie, care este calificat drept sportul pentru cei curajoşi şi dibaci.
Pe parcursul Campionatului din anul curent (21 – 23 octombrie), pompierii şi salvatorii, la fel au dat dovadă de un înalt nivel de pregătire profesională, de o bună aplicare în practică a cunoştinţelor teoretice şi a deprinderilor practice acumulate pe parcursul serviciului, de măiestrie, de un adevărat spirit de echipă, devotament şi dăruire de sine.
Dintre echipele municipale, învingătoare în clasamentul general, au devenit: Detaşamentele de salvatori şi pompieri din sectoarele Buiucani, Botanica şi Ciocana, care au fost premiate cu echipamente de descarcerare hidraulice.
Dintre echipele teritoriale, s-au plasat pe locuri de frunte Direcţiile Situaţii Excepţionale Bălţi, Căuşeni şi UTA Găgăuzia, care la fel au obţinut echipamente de descarcerare hidraulice.
Cu acest prilej, conducerea Serviciului Protecţiei Civile şi Situaţiilor Excepţionale felicită încă o dată învingătorii şi îi îndeamnă să nu se oprească la culmele atinse, ci să lupte continuu pentru perfecţionarea individuală, să aibă mari realizări şi izbîndă în scopurile puse în faţă.





