Campania de prevenire a cazurilor de înec, demarată de către Serviciul Protecţiei Civile şi Situaţiilor Excepţionale, continuă. Pentru a evita cazurile de înec, atît în rîndul maturilor, dar şi minorilor, întreg efectivul Serviciului Protecţiei Civile este antrenat în desfăşurarea campaniei pe întreg teritoriul ţării. Salvatorii merg cu atenţionări atît la bazinele acvatice cu plaje amenajate, cît şi la cele care nu dispun de astfel de plaje. Cetăţenilor care se odihnesc lîngă rîuri, le este explicată importanţa regulilor de comportament în apă şi pericolele care pot apărea dacă acestea norme nu sînt respectate. Scopul campaniei, este sensibilizarea populaţiei, mai ales a părinţilor sau celor care au în grijă copii, fiind argumentată importanţa monitorizării copiilor, la bazinele acvatice. De la începutul sezonului estival, în republică, au fost înregistrate 73 cazuri de înec, dintre care 17 minori. Tot în această perioadă, salvatorii au scos de la înec 245 de persoane.





