Serviciul Protecţiei Civile şi Situaţiilor Excepţionale va iniţia, începînd cu ziua de mîine, campania de combatere a incendiilor provocate de copii. Ofiţerii din cadrul Serviciului vor instrui în domeniul bazelor securităţii vieţii, copiii din instituţiile de învăţămînt din ţară.
Pe parcursul a două săptămîni inspectorii supravegherii măsurilor contra incendiilor, vor testa cunoştinţele copiilor şi totodată vor antrena micuţii la capitolul evacuarea rapidă în caz de sitauţii excepţionale. Campania va fi desfăşurată în localităţile din raioanele Bălţi, Cahul, Comrat şi mun. Chişinău.
Prima destinaţie selectată de ofiţerii Serviciului este mun. Bălţi, după care, va urma şi celelalte zone de sud şi centru din republică.
În vizorul salvatorilor au intrat în special clasele I-IV a instituţiilor de învăţămînt, deoarece în cele mai dese cazuri, copiii mici au de suferit în urma incendiilor.
Pe parcursul anului 2011 pe teritoriul Republicii Moldova s-au produs 1957 incendii, soldate cu decesul a 117 persoane, inclusiv 7 copii, dintre care 5 copii şi-au pierdut viaţa de la începutul lunii octombrie, curent. Totodată este înregistrată o creştere considerabilă a numărului de incendii produse în sectorul locativ din cauza neglijenţei regulilor de apărare împotriva incendiilor.





