La data de 17 septembrie 2025, Inspectoratul General pentru Situații de Urgență va desfășura activități de prevenire a cazurilor de intoxicație cu dioxid de carbon, produse în urma procesului de fermentare a vinului.
Specialiștii vor merge în gospodăriile unde se prepară vin de casă pentru a informa oamenii despre regulile de securitate și pentrua a le oferi recomandări privind evitarea riscurilor de intoxicație.
Activitățile vor începe la ora 09:30, în orașul Durlești, strada Ștefan Vodă 81, municipiul Chișinău.
La eveniment sunt invitați reprezentanții mass-media.






