De sărbătoarea Înălţării Sfintei Cruci salvatorii din Republica Moldova au avut parte de un eveniment excepţional. În incinta Serviciului Protecţiei Civile şi Situaţiilor Excepţionale a avut loc sfinţirea şi instalarea Crucii pe capela instituţiei.
Evenimentul a fost binecuvîntat de un sobor de preoţi în frunte cu Înalt Prea Sfinţitul Mitropolit Vladimir.
Slujitorii bisericeşti au dus un serviciu divin, după care crucea sfinţită a fost instalată cu multă grijă de doi salvatori cu ajutorul autoscării de intervenţie.
La eveniment a participat Ministrul Afacerilor Interne, general de brigadă, Alexei Roibu, care a afirmat că susţine pe deplin intenţia nobilă de a crea un lăcaş bisericesc în incinta Serviciului Protecţiei Civile şi Situaţiilor Excepţionale.
După încheierea serviciului divin, mai muţi colaboratori ai Serviciului au fost menţionaţi cu acordarea gradelor speciale, cu diplome ale Mitropoliei Chişinăului şi a Întregii Moldove şi distincţii MAI.





